Wednesday, July 26, 2017

Viikingid, Salme muinaslaevad, Hnefatafl ja legend Bråvalla lahingust
Ähh, jälle ma olen viikingite juures tagasi ... Nad kohe meeldivad mulle ;)

Igatahes, alguse sai sedapuhku asi sellest, et FB välgutas silme vahel muinasaeg.ee postitust, kus oli taas juttu Salme viikingilaevadest ja nagu ma juba korduvalt olen vingunud, ei saa ma aru, kuidas ikka veel, pea kümme aastat, ei ole leitud rahastust, et täpsemalt uurida laevamatuseid, mis võivad väidetavalt muuta ajalugu ja tõsta viikingiajaloo algusaasta praeguselt kurikuulsalt 793 toimunud Lindisfarne’i mungakloostri rünnakult võib-olla isegi kuni saja aasta võrra varasemaks. Leiust võib lugeda näiteks muinasaeg.ee (vt register vasakul menüüs) või ingliskeelsest Wikipediast otsinguga Salme ships.

Niisiis lugesin ma Salme laevadest ja leidsin ühe huvitava detaili, mis omakorda meenutas mulle üht legendi suure lahingu kohta Rootsis, mille kohta olen inglise ja rootsi keeles varem miskit lugenud ja mis toimunud samuti kaheksanda sajandi keskpaiku ehk siis seitsmesajandatel. Leitud muinaslaevad arvatakse olevat ehitatud ajavahemikus 650-700 Skandinaavias ja sündmus/lahing, kus mehed hukkunud, puutuvat aastaisse 700-750 AD. Salmes kahelt laevalt kokku leitud üle 40 sõdalase luustikud kuuluvat 30-40 aastastele meestele, luustikud näitavat, et nad on saanud vigastusi ja langenud lahingus. Suuremasse laeva on maetud nelja kihina 36 meest, väiksemasse 7. Ja seal kirjas ka lause: “Mehel, kelle juurest leiti kõige uhkem mõõk, olid kaelalülid omavahel kokku kasvanud, tema pea liikumine oli seetõttu tõenäoliselt piiratud. Selle mehe suust leiti viikingite lauamängu (hnefatafl) kuninganupp." Põnev, on ju? J


Hnefatafl, vahelepõikena, oli põhjamaalaste hulgas populaarne strateegiamäng enne nt male või backgammoni (triktrakk) tulekut. Seda on erinevates allikates nimetatud viikingite mänguks, kuningamänguks või lihtsalt tafl-iks (laud, tahvel). Tafl-mängud olid paljude reeglivariatsioonidega muistsete germaani ja kelti hõimude strateegilised, enamasti ruudustikuga lauamängud, kus nupud kujutasid kaht vastasleeri armeed, kusjuures armeed olid ebavõrdse suurusega, mängijal, kellel oli kuninganupp, mida arvatavalt kutsuti húnn, oli poole vähem nuppe kui vastasarmeel ehk kuninganupu ründajal. Tafl-mänge on leitud kõikjalt, kuhu viikingid sattusid, näiteks Inglismaal, Iirimaal, Islandil ja Lapimaal. 

Sedatüüpi mänge mängiti Põhja-Euroopa aladel väidetavalt juba enne 400 e.K kuni 12. sajandini välja. Tafl-mängude nimetus tulevat vanapõhja- ehk vanaskandinaaviakeelsest (Old Norse, rts fornnordiska, taani oldnordisk, see oli germaani keelte põhjagermaani harusse kuuluv keel, mida kõneldi Skandinaavias ja skandinaavlaste ülemereasundustes viikingiajal ja keskaja alguspoolel kuni 13. sajandini) sõnast TAFL (table, board - laud, tahvel). Viikingiaja lõpus hakati seda konkreetset mängu aga nimetama HNEFATAFL, et eristada seda teistest mängudest nagu SKA’KTAFL (male), KVATRUTAFL (nagu triktrakk, backgammon-tüüpi mäng) ja HALATAFL (rebane ja haned, või hunt ja lambad, kuidas soovite, fox games). Hnefatafl-mängu on mainitud mitmes keskaegses saagas (Orkneyinga saga ehk History of the Earls of Orkney;  Fritjofi saagas; Hervarar saga ehk The Saga of Hervör and Heidrek. Viimasest peaks ükskord eraldi kirjutama, see muinasislandi saaga on muu hulgas kokku keevitatud mitmest varasemast saagast ja kirjeldab sõdu gootide ja hunnide vahel alates 4. sajandist, ning üks osa saagast on Rootsi keskaegse ajaloo allikaks. Sinna on tõenäoliselt hiljem juurde lisatud enneviikingiaegset kuningadünastiat kirjeldav lugu (dünastia on siis Munsöätten, The House of Munsö, või The House of Uppsala, või lihtsalt The Old Dynasty), mis väidetavalt saanud alguse praeguse Prantsusmaa aladel valitsenud viiking Björn Raudküljest - Björn Järnsida/Ironside, ladina Bier Costae ferreae). Visuaalselt on tafl-mängu kujutatud Ockelbo kiriku seinast leitud ruunikivi koopial Rootsis.

Source: https://en.wikipedia.org/wiki/Tafl_games#/media/File:Gs_19,_Ockelbo_(game).jpg

Nimetus hnefatafl tähendas suure tõenäosusega “rusikaga lauamäng” (hnefi=rusikas+tafl=tahvel v laud), kus “rusikas” viitab kuninganupule. Lauamängude sage mainimine saagades võiks vihjata sellele, et need olid populaarne kultuuriline meelelahutus. Saagades leidub ka lisavihjeid, näiteks, et kuninga mehed olid kas punased või pruunid nupud ja ründajate omad valged/heledad. Hervarar sagas olevad mõistatused andvat samuti mängu kohta lisavihjeid. Nuppude arv ja laua suurus võis piirkonniti olla erinev, kuid igal pool oli ühtemoodi see, et nuppude arvu suhe oli 2:1, kusjuures keskelt põgenemist alustav kuninganupp kuulus sellele mängijale, kellel oli vähem nuppe.

Ristiga nupp keskel oli kuninganupp, kellele vastasleer jahti pidas. Source: https://en.wikipedia.org/wiki/Tafl_games#/media/File:Hnefatafl11x11.png

Mäng on ülioluline, sest heidab valgust nii tolleaegsele kultuuritaustale kui ka arusaamadele sellest, kui oluline oli viikingite meelest lahingus pealiku/kuninga/vanema kohalolek. Viikingipealiku aukoodeks tegelikus elus nõudis nähtavasti lahingus kohalolekut ja osalemist, hilisemate Euroopa kuningate jaoks oli olulisem troon ja mammona. 

Hnefatafl peegeldab omamoodi sõja/lahingu olulisust viikingite elus, esiteks oli mäng ju oma olemuselt lahingustrateegia mäng, mis omakorda selgitab, miks taolisi lauamänge on hauapanustena leitud kõikides vanustes meeste juurest. Balnakeilist (Sutherland) Šotimaa põhjarannikult leiti 1991 liivadüünidest ca 8-13 aastase poisi skelett, hauapanustena kaasas muu hulgas viikingiajale tüüpiline mõõk, mille ots oli murtud, ja hnefatafl-tüüpi mängu tõenäoliselt hirvesarvedest tehtud nupud. Et nuppude kuju on koonuseline, on arvatud, et neid tehti ehk sarvetippudest. Nuppude analüüsi põhjal arvatakse, et materjali valiti hoolikalt ja nupud poleeriti/lihviti enne kasutamist siledaks, seega polnud need suvalised kättesattunud jublakad, vaid spetsiaalselt kindla eesmärgiga valmistatud. Nuppude põhja läbimõõt oli ca 11 mm, kõrgus u 20 mm. Neliteist luust nuppu leiti poisi jalgade juurest kõik koos, mis vihjab, et need olid ilmselt hauda kaasapandud kotis või märsis. Arvatakse, et nuppe oli veel, osa leiti skeleti ümbrusest ja kuninganupp oli üldse puudu. Sarnaseid nuppe olla leitud veel Scarist (Sanday, Orkney). Viikingid võtsid väidetavalt poisikesed lahingusse kaasa, mis selgitab, miks ka noored poisid strateegilisi sõjalauamänge mängisid, seega oli mängul nähtavasti ka hariduslik funktsiooon. Kui siiamaani on arvatud, et hnefatafl sai populaarseks 8. sajandi lõpus, siis nüüd näitab Salmest leitud kuninganupp, et see mäng oli juba 50-100 aastat varem sedavõrd oluline, et see pandi hauapanusena surnutele kaasa, seega kuulus tõenäoliselt igapäevaelu oluliste asjade hulka. Just vanade käsikirjade uurimine on andnud aimu sellest, kuidas mängu mängiti. Kui on ükskord rohkem aega, proovin selle siia lisada.

Vaat sihuke muinasaegne kuninganupp oli ühe Salme laevast leitud sõdalase suus. Miks see seal oli või mida see tähendab või sümboliseerib, saame ehk ka kunagi teada. Mis juhtus, et korraga tuli maha matta laevatäis mehi, nende hulgas tegelane, kelle suus oli kuninganupp, mis ilmselt oli staatusesümbol?

Sellest ajast on tegelikult legendide järgi teada suur Bråvalla (vanapõhja Brávellir) lahing ilmselt nüüdisaegse Norrköpingi külje all Rootsis, mis ajaliselt jääb umbes samasse perioodi Salme paatide dateeringuga ehk siis ajavahemikku 700-750. Tegelikult on lahingupaigana välja pakutud ka Smålandi Bråvallat. Igatahes, omavahel läinud taplema taanlaste kuningas Harald Sõjahammas (Hildetönn/Hildetand/Hildetann, ingl Wartooth/Hiltertooth) ja rootslaste ja lääne-götalaste kuningas Sigurd Hring (ka Ring), kes olnud Haraldi õe- ja kasuvenna poeg ja kelle väes võidelnud ka eestlased. Asi saanud alguse sellest, et Harald Sõjahammas, kes olnud legendi järgi vana mees, mis tollal võib-olla tähendaski vanust 30-50, kui sedagi, hakanud kartma, et ta sureb voodis vanadusse ega pääse nii Valhallasse. Sõjahammas saanud kuningaks pärast seda, kui tema vanaisa Ivar Vidfamne suri, huvitav detail on siinkohal, et vastavalt iidseid Põhja kuningaid käsitlenud islandi tekstile Sögubröt af nokkrum fornkonungam (Fragment of a Saga about Certain Ancient Kings) ta lahkunud GARDARIKE’st (varjaagid, Kiievi Venemaa alad, Haraldi ema abiellunud Gardarike’i kuningaga ja Haraldil olnud seal poolvend) ja läinud 15-aastasena Rootsi aladele vanaisa maid kätte nõutama (mis üksiti vist tähendab, et reis Venemaalt Rootsi poole läks Eesti aladelt kas läbi või meritsi mööda ja ta teadis eestlastest). Ta valitsenud kogu Taanit, osa Norrast ja Lõuna-Rootsi alasid. Hirm surra tavalist vanadussurma ja mitte kangelaslikku sõdalassurma sundis teda Sigurdile tegema ettepaneku korraldada lahing, et Harald võiks surra lahingus ja pääseks nii Valhallasse, mitte ei lõpetaks Niflheimis (Niflheimris), mis põhjamaade mütoloogias tähendas kas pimeduse maad või igavese udu maad, või ka ühte üheksast maailmast, kus on külm ja jää, külmunud jõgi Elivagar ja Hvergelmiri kaev, kust saavad alguse kõik maailma jõed. Midagi niisugust, kuhu Sõjahammas ei tahtnud minna, ega ta mingi mömm polnud, Valhallas ikka lõbusam.

Legend räägib lahingu kohta, et mõlemad armeed valmistunud seitse aastat (khmm, kui keegi kartis vanadusse surra, miks nad siis nii kaua kokutasid?) ja kui kokkulepitud aeg käes, kogunenud vägi, kus kokku umbes 200 000 sõdalast (? No ma ei tea, tundub ulmeline number). Igatahes Saxo Grammaticuses seisvat kirjas, et Haraldi leeriga ühines kamp tuntud sõdalaskangelasi (Ubbe of Friesland, Uvle Brede, Are Ükssilm/the One-eyed, Dag the Fat, Duk the Slav, Hroi Whitebeard, Hothbrodd the Indomitable ja 300 naist (shieldmaidens/sköldmö/Schieldmaid, kes olid siis võitlusega ühinenud naised germaani hõimudes, valküürilegendide allikas ilmselt), lahingukarud (?), kaarikud ja mida iganes veel. Sigurdi poolel võidelnutest on ära mainitud legendaarne hiiglane Starkad, Egil the Bald, norrakas Grette the Evil, Blig Bignose, Einar the Fatbellied, Erling Snake. Kuulsatest rootslastest on mainitud Arwakki, Keklu-Karl, Krok the Peasant, Gummi ja Gudfast Gislamarkist. Lisaks olevat osalenud norrakad, slaavlased, soomlased, eestlased, kuralased, permid, liivlased, saksid, anglid, friisid, iirlased, varjaagid. Metsade kaupa oli palke tehtud, et rootslaste väele 3000 laeva ehitada - neid numbreid vaadates tekib vägisi tunne, et nad vist ei teadnud, et nulle ei panda ilu pärast numbrile otsa :D  Harald polnud kehvem mees ja ehitanud nõnda palju laevu, et mööda neid saanud kõndida üle Sundi väina (rts Öresund, ingl the Sound, väin Taani ja Rootsi vahel). 

Lahing alanud sümboolsest odade ja noolte vahetamisest leeride vahel. (Nii, las ma mõtlen, meil Järvamaal Rikassaares Prandi jõe kaldal leiti kunagi ka relvaleid, 54 odaotsa ja 7 võitlusnuga, relvad olid asetatud otsad vastamisi otse maapinnale, kuid aja jooksul kattunud jõesetetega. Dateering oli mäletatavasti ka 6.-7. sajand ehk sulaselge viikingiaeg. Lahingu alguse rituaal või mingi kokkulepe?) 

Siis tõmmati mõõgad tupest ja möll läks lahti.
Episoodid lahingukirjeldustest Gesta Danorumis ja Sögubrötis olevat sarnased. Räägitakse vihastanud Starkadi ja Ubbi taplemisest. See olnud vihaseim kahevõitlus terves lahingus, kus Starkadil löödud mõõgaga alalõug pooleldi küljest ning et edasi tapelda, võtnud ta Ubbiga võideldes habeme hammaste vahele, et lõuga paigal hoida. Lõua löönud küljest sõdalaspiiga Vebiorg, kes kõigepealt tapnud Söti, siis veristanud Starkadil lõua küljest ja saanud lõpuks ise tapetud Thorkil the Boldi poolt. Starkadil olnud lõpuks suur auk kaelas ja haigutav tühimik rinnas, nii et kopsud välja rippunud, ja paremalt käelt olnud sõrm kadunud. (Mul kui blondil jäi küll selgusetuks, kuidas hoida habet hammaste vahel, kui alumine lõug on küljest löödud, aga mida ma ka tean! :D ) Juttu oli ka teistest sõdalasnaistest, nt Ursinast, kes kandnud kuningas Haraldi lippu ja kellel Starkad käe koos lipuga otsast lõi; Sötist ja viimaks siis ka Haraldist, kes vaadanud esialgu kangelaste taplemist pealt, siis põlvitanud kaarikusse, võtnud kumbagi kätte mõõga ja sööstnud niiviisi lahingusse, raiudes mõlema mõõgaga surnuks palju sõdalasi. Siis otsustanud kuningas Haraldi parem käsi Bruni, et kuningas on küllaldaselt au ja hiilgust välja teeninud, et sissepääs Valhallasse oleks garanteeritud, ja lõi Haraldi pealuu nuiaga sisse. Karmid vennad, pole midagi öelda.

Kui Sigurd kuulis, et vastane oli langenud, andis ta kohemaid käsu taplus lõpetada. Lisaks Haraldile oli surma saanud veel 15 jarli (ülikut) ja 30 000 kuni 40 000 vabameest (rts ühiskonnahierarhias keskklass ehk karlid). 

Päev pärast lahingut otsis Sigurd Haraldi surnukeha üles ja laskis selle koos hobusega tuleriidale kanda. Sigurd seisnud tuleriida ees ja austanud oma jumalajätuga Haraldit, kes tõusnud otse jumalate juurde Valhallasse, mida arvati olevat jumal Odini ja lahingus langenud sõdalaste elupaik (“de stupade krigarnas hall”), Vallhallasse pääsenud tohtisid tapelda hiidudega, nad surid iga päev lahingus ja tõusid taas ellu ning igal õhtul võtsid nad osa rammusast pidusöögist. No miks siis mitte sinna ihata ... 

Vallhall(a) või vanapõhja keeles Vallhöll olevat olnud jumal Odini koda 540 uksega ja kuldkilpidest katusega. Ustest mahtunud korraga läbi marssima 800 (langenud) sõjameest. Rootsi keeles esinevad veel nimekujud Gladsheim (den glansfulla världen, hiilgav maailm) ja Valaskjalf (de stupade krigarnas hall, langenud sõdalaste koda).

Valhalla vanas islandi käsikirjas. 
Source: https://sv.wikipedia.org/wiki/Valhall#/media/File:AM_738_4to_Valhöll.jpg


Vaat seda sõdalaste tulevärki vaadates ja legendi uuesti üle lugedes tekkiski mul uitmõte, et pole ju võimatu, et saarlaste parimad mehed samuti sellesse suurde ja kuulsasse lahingusse läksid ja surma saanud mehed pärast taplust kas rootslaste poolt või saarlaste initsiatiivil kodumaale tagasi saadeti, et omadega veel viimast korda hüvasti jätta? Ehk saame ükskord ikkagi teada, mis lugu nende Salme paatidega oli? Kas Salme muinaslaevad ja legendaarne Bråvalla lahing võivad olla omavahel seotud? 


Kasutatud allikad: 
Muinasaeg.ee
https://en.wikipedia.org/wiki/Tafl_games
Šoti viikingimatus http://eprints.gla.ac.uk/45706/1/45706.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Sögubrot_af_nokkrum_fornkonungum
http://spangenhelm.com/battle-of-bravalla/
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Brávellir
http://spangenhelm.com/norse-class-system-viking-age/
https://sv.wikipedia.org/wiki/Valhall  

SaveSave

No comments:

Post a Comment